Клупска такмичења УЕФА – Лига шампиона, Лига Европе и Лига конференције – од сезоне 2024/25. биће игране по новом формату.
У сваком такмичењу биће примењен такозвани „швајцарски систем”, јединствена табела свих учесника, и нови модел попуне групне фазе. У групној фази сваког такмичења учествоваће по 36 клубова, што ће број тимова повећати са садашњих 96 на 108.
Такмичења ће се разликовати по броју утакмица. У Лиги шампиона и Лиги Европе сваки тим ће играти по осам утакмица, док ће учесници Лиге конференције играти по шест утакимица.
Да би променила формате такмичења УЕФА је морала да посегне за променама у попуни групне фазе Лиге шампиона. По обичају, кад УЕФА нешто мења, највећи део „колача” добију најјачи и најбогатији, док остали могу да скупљају мрвице са стола.
Под изговором да УЕФА даје предност националним првенствима „кућа фудбала” је одустала од такозваних специјалних позивница клубовима и проширила пут за улазак у групну фазу тимовима из најјачих лига.
Од 2024. године додатно место у групној фази Лиге шампиона добијаће пета лига на листи УЕФА. То је тренутно Француска, која има два тима у групној фази, а трећи мора у квалификације. По новој шеми, трећи ће одмах у групну фазу.
Једини усптупак „мањима” је да исту повластицу добија шампион 12. лиге на листи УЕФА (тренутно Украјина), односно најбоље лиге са такозване „стазе пратилаца”.
Преостала два места попуниће представници лига са најбољим колективним учинком у претходној сезни.
Ове године то су Енглеска (коефицијент 21.000) и Холандија (19.200). Тако би, на пример, за сезону 2023/24. енглеска Премијер лига добила пет тимова за Лигу шампиона, а Холанђани би уместо два дала три тима за елитно такмичење.
ЗА ТИТУЛУ 17 УТАКМИЦА
Промена формата такмичења доноси повећање броја утакмица у елитно такмичењу.
Тиму који крене Лигу шампиона од групне фазе за освајање титуле тренутно је потребно 13 утакмица.
У новом формату број утакмица је повећан на 15, па чак и на 17, ако у финале прође тим који је играо бараж за пласман у осмину финала.
ЛИГА ШАМПИОНА
Квалификације
Нема промена. Биће играна четири кола: десет учесника на „стази пратилаца”, 44 на „стази шампиона”.
Лигашка фаза
Квалификације: 6 (2 тима са стазе пратилаца, 4 са стазе шампиона)
Директно место: 26
Позивнице лигама: 2
Позивница по учинку: 2
Тимови ће бити подељени у четри „шешира”. Жребом ће бити одређене четири групе са по девет тимова. Играће само у оквиру своје групе осам утакмица по једнокружном бод систему – четири код куће и четири у гостима. Резултати ће бити вредновани на јединственој табели.
НОКАУТ ФАЗА
У осмину финала пласираће се директно осам најбољих тимова. Пласираниу од деветог до 24. места играће двомече баража. Победници ће се пласирати у осмину финала. Поражени ће прећи у Лигу Европе. Пласирани од 25. до 36. места завршиће такмичење.
Од осмине финала такмичење се наставља по уобичајеној нокаут-фази.
Двокружно само Лига конференције
Лига Европе и Лига конференције биће повећане на по 36 тимова и такође, игране по „швајцарском систему”.
Лига Европе биће организована као и Лига шампиона, у четири групе са по девет тимова. Играће по осам утакмица. Најбољих осам ће одмах прећи у осмину финала. Пласирани од 9. до 16. места играће додатну рунду нокаут-фазе са пораженима баража Лиге шампиона. Пласирани од 17. до 24. места прећи ће у Лигу конференције. Од осмине финала наставља се као и до сада.
Лига конференције ће бити организована у девет група са по четири тима. Играће у оквиру своје групе двокружни бод-систем (код куће и у гостима), свако по шест утакмица. Најбољих осам пласираће се у осмину финала. Пласирани од 9. до 16. места играће са пораженима баража Лиге Европе. Пласирани од 17. до 36. места завршиће такмичење.
За попуну „костура” Лиге Европе и Лиге шампиона нису предвиђене промене.
Извор: http://www.zurnal.rs/