ВОЈВОДИНА НАЈВИШЕ ВЕРУЈЕ У СВОЈУ ШКОЛУ
Неко има да плати, неко зна да пронађе јефтино, а неко се дичи сопственом школом. И сваки је пут легитиман и оправдан финансијским стањем, али колико клубови заиста верују у сопствену децу и дефинитивно смо сазнали тек када је Фудбалска оперсваторија Института за истраживања у спорту (ЦИЕС) прорачунала колико минута дају својим јуношама.
Институт из Нојшатела је наиме рачунао колико времена на терену клубови дају момцима који су у тим екипама провели бар три сезоне у периоду од 15. до 21. рођендана. Анализирано је 40 лига, међу њима и девет неевропских. А резултати су негде очекивани, негде сасвим изненађујући.
Рецимо, нисмо знали да је словачка Жилина убедљиво најотворенија за клинце из своје школе пошто њих 23 у тиму добијају чак 85,9 одсто минута у игри! Далеко иза на другом месту је са 76,4 одсто времена за 24 играча колумбијски Енвихадо, иначе познат као клуб који живи само да би продавао играче.
Затим следи аргентински трио (Банфилд, Ланус, Росарио Сентрал) међу које се умувао и кијевски Динамо са фантастичних 62,9 одсто времена за својих 12 дечака.
Ту долазимо и до клуба који предњачи у „лигама петице“, а нимало не изненађује што је то Атлетик Билбао са 55,8 минута за 14 сопствених изданака. С обзиром да по кантера филозофију на Сан Мамесу могу да играју само Баски или они одрасли у Баскији ово смо негде и очекивали. Из истог разлога нас не чуди што је одмах иза Атлетика комшијски Реал Сосиједад са 43,9 одсто минута за 17 фудбалера пониклих у Сан Себастијану.
Од клубова који играју значајнију улогу на европској сцени ваља истаћи позитивне примере Ајакса (39,7 одсто времена за 12 играча), лионског Олимпика (33,1%/8), па и Барселоне (31,7%/12). Треба рећи и да је Цирих на путу да освоји титулу првака Швајцарске са тимом у којем 37 одсто времена узима девет играча пониклих у том клубу.
Занимљиво, Манчестер јунајтед је први у Премијер лиги са седморком која „краде“ 27,6 одсто времена, а преко 20 је још само Челси са 25,4 за својих шест играча.
Има наравно и супротних примера. Рецимо, у Италији Јувентус двојици играча даје само 2,6 одсто времена, а Интер својој двојици тек 3,5, док и Аталанта – чувена по школи – има само седморицу играча ту и пониклих, а и они заједно добију скромних 3,9 одсто минута. Испод 10 одсто су и Лацио, Наполи, Милан…
Потпуна крајност чине Вотфорд, Елче, Бајер Леверкузен, Унион Берлин, Венеција, Болоња и Удинезе – клубови без иједног играча из своје школе. На 0,1 одсто времена су и неки тимови о којима смо имали нешто другачије, мишљење, али изгледа да Лил и Лајпциг – као и Салернитана и Хетафе – само на време купују младе играче, али их и не уче првим корацима.
ВОША БЕЗ ПРЕМЦА У СРБИЈИ
А каква је ситуација у Србији?
Војводина је без премца, пошто њени кадрови, има их 12, одиграју 41,9 одсто минута у Србији. Више својих производа имају Младост и Партизан, али они добијају мање времена. У Хумској 33,8 одсто, у Лучанима, 25,6 одсто. Између та два клуба умувао се и Чукарички са 30,6 одсто минута за својих 10 играча.
Црвена звезда је негде на средини суперлигашке табеле са 12,3 одсто минута за својих осам играча, док је самом дну Пролетер, његов један играч и 1,7 одсто минута.
Треба овде одмах разјаснити да овде не говоримо искључиво о младим момцима. У случају Партизана у ове минуте се рачунају и искусни играчи попут Милоша Јојића или Лазара Марковића, јер они јесу поникли у црно-белој школи и то не мења ни то што су остварили запажене иностране каријере.
Већ поменута Војводина на збирној листи заузима високо 26. место. Испред ње су, поред поменутих са почетка текста, још и аргентински Унион, колумбијска Kортулуа, бразилски Kоритијанс, мексичка Гвадалахара, бугарски Пирин Благоевград, шведски Ефлсборг, мађарски Дебрецин, чешка Сигма, па Велез Сарсфилд, Централ Kоуст Маринерс, прашка Спарта (46,4%/12), Словачко, Левски, Реал Сосиједад, Аудакс Италијано, Гетеборг, Аустрија Беч и Универсидад Kатолика.
ПОРЕДАK У СУПЕРЛИГИ
Војводина (41,9% минута) 12 играча
Партизан (33,8%) 14
Чукарички (30,6%) 10
Младост (25,6%) 15
Раднички 1923 (18,5%), 10
Вождовац (18,5%) 5
Раднички Ниш (14,4%) 4
Спартак Суботица (13,9%) 7
Црвена звезда (12,3%) 8
Kолубара (10,0%) 3
Нови Пазар (9,9%) 4
Радик Сурдулица (8,9%) 2
Напредак (5,5%) 8
ТСЦ (4,1%) 2
Металац (3,4%) 3
Пролетер (1,7%) 1
НАПОМЕНА: Име клуба, проценат минута, број играча
Иначе, најмањи проценат минута који одлазе на играче образоване у актуелним клубовима има грчка Суперлига – свега четири одсто. У Аргентини је тај проценат чак 26 одсто. Просек у поменутих 40 лига је 15 одсто минута.